Rodzaje żurawi

Żuraw jest urządzeniem dźwignicowym, które wykorzystuje się na coraz większych obszarach przemysłu. Dzięki funkcjonalności oraz rozmaitości konstrukcji żurawie mogą być stosowane na budowie, w leśnictwie itd. Według klasyfikacji Urzędu Dozoru Technicznego żurawie dzielą się na dwie kategorie: 1Ż i 2Ż.

mphotoKategoria 2Ż obejmuje żurawie przenośne i samojezdne. Różnią się te urządzenia tym, że żuraw przenośny jest montowany na pojeździe i nie może funkcjonować osobno od pojazdu. Do żurawi przenośnych należą HDSy.

Jak świadczy sama nazwa, konstrukcja żurawia samojezdnego pozwala na niezależne poruszanie się. Żuraw samojezdny jest potężniejszym urządzeniem niż żuraw przenośny. Poza tym żuraw samojezdny jest niezastąpionym urządzeniem przy montażu żurawi budowlanych. 

wynajem-zurawi-wiezowych-1Żuraw budowlany (wieżowy) jest najpotężniejszą maszyną dźwignicową i należy do kat 1Ż. Największy żuraw wieżowy może podnosić ładunki o wadze nawet 80 000 kg. Montaż i demontaż takich żurawi odbywa się tuż przy placu budowlanym. 

Do obsługi każdego z powyższych typów żurawi niezbędne są uprawnienia. W Polsce jest dużo firm, które szkolą operatorów żurawi kat 2Ż. Inaczej wygląda sytuacja ze szkoleniami na żurawie wieżowe. W związku z tym, że urządzenia te nie są łatwo dostępne , organizacją kursów na operatorów żurawi budowlanych zajmują się najczęściej większe firmy, posiadające doświadczenie branżowe. Tu znajdziesz jedną z takich firm. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>